روش های تقویت عزت نفس کودکان

روش های تقویت عزت نفس کودکان

عزت نفس چیست؟

ابتدا بگذارید درباره عزت نفس  کمی سخن بگوییم و ببینیم عزت نفس چیست?، در واقع یکی از مهم ترین کار هایی که ما باید در دوران دبستان و پیش از دبستان کودک خود انجام دهیم ایجاد و تقویت غزت نفس آنها است ،ما در این مقاله (روش های تقویت عزت نفس کودکان) قصد داریم تا چند راهکار برای افزایش عزت نفس کودکتان به شما ارائه دهیم پس لطفا تا انتها این مقاله را دنبال کنید.

عزت نفس  مجموعه ای از عقاید و احساسات است که ما درباره خودمان داریم که به آن «درک  از خود» نیز میگویند.به عبارت دیگر میزان سنجش فرد از خودش و توانایی ها، شایستگی ها و میزان ارزشی که شخصی، برای خود قائل است را عزت نفس میگویند.

الگوهای  اصلی و مهم عزت نفس در ابتدای تولد شکل می گیرد: به عنوان  مثال زمانی که یک نوزاد یا یک کودک تازه به حرکت افتاده به اسباب بازی خود می رسد، احساس به دست آوردن را تجربه می کند که این احساس، عزت نفس او را تصدیق (ایجاد)می نماید.

آموختن این که بعد از شکست های زیاد نا امید نشود و  تلاش دوباره برای انجام ان کار و تکرار زیاد تا لحظه موفقییت ،در واقع او این نگرش را که «می تواند» می آموزد. مفهوم موفقیت به دنبال تداوم و پایداری شکل می گیرد.

در واقع کودک پس از شکست زیاد و سپس پیروزی در واقع عقیده او نسبت به قابلیت های خودش افزایش میابد. تعریف دیگر عزت فس نیز میتوان به «مجموعه ای از احساسات از قابلیت ها و احساسات دوست داشته شدن. »  اشاره کرد.

البته باید این نکته را مد نظر داشته باشیم  که سطوح عزت نفس در کودک به موازات رشد او در حال نوسان  و تعغیر است.

روش های تقویت عزت نفس کودکان

روش های تقویت عزت نفس کودکان

در ادامه مقاله میخواهیم به راهکار هایی اشاره کنیم(روش های تقویت عزت نفس کودکان) که والدین باید حتما برای تقویت عزت نفس کودک خود مد نظر داشته باشند و انها را هدف مند انجام دهند

به حرف های خود دقت لازم را داشته باشیم:

زیرا کودکان نسبت به حرف های والدین بسیار حساس  با دقت هستند.

حواستان  باشد که کودک خود را نه تنها هنگامی که کاری را به خوبی انجام می دهد  تشویق کنید بلکه زمانی که تلاش می کند، او را ستایش و تشویق نمایید و صرفا به موفقییت های انها بسنده نکنید زیرا تلاش کودکان حتی اگر به شکست منجر شود با ارزش است. بسیار مهم است که در انتقاد از تلاش کودک راستگو نیز باشید.

به طور  مثال اگر کودک شما یک تیم فوتبال ترتیب نمی دهد، به جای این که بگویید: «خب در آینده تلاش بیشتری خواهی کرد و این تیم را ترتیب می دهی، » باید بگویید: «خب تو یک تیم فوتبال ترتیب ندادی ولی به خاطر تلاشی که برای انجام آن از خود نشان دادی من واقعاً به تو افتخار می کنم». دقت کنیم که همیشه بهتر است به جای پاداش دادن به نتیجه، به تلاش و اجرا و تکمیل کار کودک پاداش و بها بدهید.

روش های تقویت عزت نفس کودکان

نقش یک الگوی مثبت را داشته باشید:

اگر شما از دست خود عصبانی باشید، نسبت به توانایی ها و محدودیت هایتان بدبین و واقع بین نباشید، ممکن است کودکتان  نز از شما یاد بگیرد و مشابه شما شود پس حتما، عزت نفس خود را پرورش دهید تا کودکتان الگوی خوبی در اختیار داشته باشد.

روش های تقویت عزت نفس کودکان

عقاید و افکار نادرست کودکتان را شناخته و اصلاح کنید:

بسیار مهم است که والدین افکار غیر منطقی کودک را نسبت به خودش را شناسایی کند، همچنین افکار و عقاید او نسبت به کمال، رشد و جذابیت ها، توانای ها و چیزهای دیگر.

همچنین به کودک خود کمک کنید که در ارزیابی از خودش منطقی تر و دقیق تر عمل کند. دقت کنید که درک  نادرست کودک از خودش ممکن است ریشه دار بشود و در عمق ناخودآگاه او پایدار شود.

برای مثال کودکی که نمراتش در مدرسه خوب است ولی در درس ریاضی مشکل دارد ممکن است بگوید: «من نمی توانم ریاضی یاد بگیرم، من دانش آموز بدی هستم». اما این یک تعمیم غلط است و این  یک عقیده است که کودک را برای شکست آماده می سازد.

ما میتوانیم در این موقعیت به کودک چنین پاسخی بدهیم: «تو یک دانش آموز خوب هستی، تو در مدرسه خیلی خوب هستی، فقط در درس ریاضی باید وقت بیشتری صرف کنی، چه طور است با هم روی آن کار کنیم. »

روش های تقویت عزت نفس کودکان

با کودک خود مهربان و با اعتماد به نفس باشید:

 محبت والدین در بالا بردن سطح عزت نفس کودکتان نقش بسیار مهمی ایفا می کند.

کودک خود را در آغوش بگیرید. به کودکتان بگویید به او افتخار می کنید.  

یا در ظرف خوراکی که برای مدرسه او می گذارید یک یاد داشت محبت آمیز قرار دهید مثلا روی آن بنویسید: «من فکر می کنم تو محشری، تو فوق العاده هستی»! هر چند بار یک بار و با صداقت او را ستایش کنید بدون آن که در این کار افراط و اغراق نمایید. در واقع کودکان میفهمند انچه در ما میگذرد را.

روش های تقویت عزت نفس کودکان

پاسخ مثبت و حقیقی به کودک خود بدهید:

یکی از روش های افزایش عزت نفس همین دادن پاسخ و باز خورد صحیح به کودک است، یک جمله معمول مثل: «تو همیشه در انجام کارها زیاده روی می کنی» باعث می شود کودک در مورد خودش فکر کند که هیچ کنترل در ابزارها و ظهور احساساتش ندارد.

در واقع جمله بهتر این است که: «تو واقعا برادرت رو دوست داری و من از این که او را نزدی و بر سرش فریاد نکشیدی از تو تقدیر می کنم. » این تشویق به کودک کمک می کند انتخاب درستی داشته باشد.

روش های تقویت عزت نفس کودکان

تشکیل محیط صحیح تربیتی در منزل:

 کودکی که در خانه  خود احساس امنیت نکند همواره  در هراس است و به سبب ان از عزت نفس پایینی برخوردار است. کودکی که پدر و مادرش مدام در حال جر و بحث و دعوا هستند ، افسرده و منزوی می شود و نمی توانند روابط اجتماعی درستی با همسالان بر قرار کنند.

همیشه به یاد داشته باشید که تحت هر شرایط  به کودک خود احترام بگذارید.

روش های تقویت عزت نفس کودکان

به کودکان خود اجازه بدهید در کار ها نقشی داشته باشند:

حضور کودکان در فعالیت هایی که همکاری را بیشتر از رقابت تشویق می نماید در پرورش عزت نفس نقش مهم دارند.

برای مثال دیدن برنامه هایی که کودکان بزرگتر کودکان کوچکتر را راهنمایی می کنند یا کودک بزرگتر به کودک کوچکتر خواندن می آموزد برای هر دوی آن ها شگفت انگیز و جالب است.

روش های تقویت عزت نفس کودکان

از مقایسه کردن کودک خود با دیگران بپرهیزید:

یکی از مخرب ترین کار ها برای عزت نفس کودک مقایسه او با سایر افراد و همسالان است که باعث ضربه به عزت نفس او می شود مقایسه کردن شاید در کوتاه مدت جواب بدهد اما در بلند مدت مخرب میشود.

والدین نباید با مقایسه کودک خود به اعتماد به نفس و عزت نفس کودک خود ضربه بزنند. زیرا هر کودک شرایط متفاوتی دارند که شاید ما از انها بی خبر باشیم شاید افراد فکر کنند نمی‌توان  افکار مقایسه ای را کنترل کرد و ممکن است همیشه افکار مقایسه فرزندمان با دیگری در ذهنمان ایجاد شود اما حداقل می‌توانیم در این افکار غرق نشویم. فقط کافیست توجه خود را به نقاط قوت کودک خود معطوف کنیم. انجام دادن آن کمی تمرین لازم دارد اما غیرممکن نیست.

روش های تقویت عزت نفس کودکان

در صورت نیاز درخواست کمک:

چنان چه شما فکر کردید که کودکتان از عزت نفس پایینی برخوردار است می توانید به کمک های حرفه ای مراجعه نمایید. مشاوران کودک و خانواده می توانند در تشخیص امور زیربنایی که در این زمینه نقش دارند شما را یاری دهند.

همچنین می تواند به کودک این توان را بدهد که ابتدا نسبت به خود واقع بین باشد، سپس آن چه را در مورد خود می پذیرد درست است. با کمکی اندک به کودک می توان عزت نفس سالم را در او پرورش داد تا زندگی پر از شادی داشته باشد.

روش های تقویت عزت نفس کودکان

امیدوارم خواندن مقاله روش های تقویت عزت نفس کودکان دبستان به شما کمک کرده باشد برای خواندن مقالات بیشتر می توانید به صفحه مجله سلامت مراجعه کنید.

اگر از مقاله لذت بردید انرا با دوستانتان به اشتراک بگذارید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
مشاوره آنلاین در هر کجا

هرجا که هستید رایگان مشاوره دریافت کنید