اختلال اوتیسم چیست؟

همه چیز درباره اختلال اوتیسم

همه چیز درباره اختلال  اوتیسم ،در این مقالله قصد داریم تا درباره اوتیسم به صورت کلی صحبت کنیم و در مقاله دیگر  به طور جزعی در باره ان بحث می کنیم ابتدا بگذاری بگویم اوتیسم یا خود درماندگی چیست؟:

اختلال اوتیسم چیست؟

اوتیسم (autism ) نوعی اختلال رشدی (از نوع روابط اجتماعی) است که با رفتارهای ارتباطی و کلامی غیرطبیعی مشخص می‌شود.

 علائم اختلال اوتیسم معمولا  قبل از ۳ سالگی نشان داده نمی شود  و تا کنون دلیلی بر ایجاد این بیماری پیدا نشده .

افراد مبتلا به اختلال اوتیسم را  اوتیستیک یا در خودمانده میگویند .به طور کلی این اختلال در پسران شایع‌تر و گسترده تر از  از دختران است.

 وضعیت اقتصادی، اجتماعی، سبک زندگی و میزان  تحصیلات والدین نقشی در بروز اوتیسم ندارد و بروز این اختلال کاملا ارثی است.

اوتیسم، اختلالی شدیداً متنوع ناشی از اختلال در رشد مغز است این اختلال بر رشد طبیعی مغز در بخش تعاملات اجتماعی و مهارت‌های ارتباطی تأثیر می‌گذارد.

اختلال اوتیسم چیست؟

علائم و نشانه ها

کودکان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم، در ارتباطات کلامی و غیر کلامی و تعاملات اجتماعی و فعالیت‌های مربوط به بازی، دارای مشکل هستند. این اختلال، ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای آنان بسیار سخت و دشوار می کند.

 در بعضی موارد، رفتارهای خود آزاردهنده و پرخاشگری نیز دیده می‌شود و ممکن است باعث آسیب به خود فرد یا دیگران شود

در افراد مبتلا به اختلال اوتیسم ، حرکات تکراری (دست زدن، پریدن) و پاسخ‌های غیرمعمول به افراد، دل‌ بستگی به اشیاء یا مقاومت در مقابل تغییر زیاد است .

دقت کنیم که ابتلا به اوتیسم ۲ مرحله سطح ۱ و سطح ۲ و سطح ۳ دارد که با افزایش سطح بیماری وخیم تر می شود.

افراد مبتلا ممکن است در حواس پنجگانه خود (بینایی، شنوایی، بساوایی، بویایی و چشایی) نیز حساسیت‌های غیرمعمول دیده شود ممکن است بعی حس ها قوی و بعضی ضعیف شود .به طور میانگین از هر ۶۰ تا ۷۰ تولد زنده در دنیا، یک نفر مبتلا به اختلال  اوتیسم است. کارشناسان، زندگی ماشینی و عوامل ناشی از آن مانند استرس را در سیر صعودی ابتلا به این بیماری دخیل می‌دانند.

نتایج  یک مطالعه گسترده  نشان می‌دهد زنان دارای اضافه وزن زیاد و مبتلا به دیابت، در صورتی که باردار شوند، بیش از مادران سالم با احتمال تولد نوزاد اوتیستیک (نوزاد مبتلا به اوتیسم) روبرو خواهند بود.

پشنهاد می شود ویدیو تکان دهنده از زندگی ماشینی انسان های امروز را مشاهده کنید

تشخیص اختلال اوتیسم

بر اساس اطلاعات منتشر شده در سازمان CDC ( مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ) که معتبرترین و بروزترین اطلاعات را در زمینه اوتیسم ارائه می کند هیچ آزمایش پزشکی مانند آزمایش خون و یا تصویربرداری و…برای تشخیص اختلال اوتیسم وجود ندارد ،و به کمک  روش های زیر  به راحتی فرد مبتلا تشخیص داده می شود.

 متخصصان برای تشخیص اختلال اوتیسم به رفتار و سیر پیشرفت کودک بر اساس مایل استونهای استاندارد توجه می کنند. اوتیسم را در ۱۸ ماهگی و در مواردی می توان در ماههای کمتر نیز تشخیص داد.

ولی باید دقت کنیم  تشخیص قطعی در سن ۲ سالگی توسط یک متخصص آشنا به غربال و تشخیص اوتیسم اتفاق می افتد.ولی با این حال ممکن است تشخیص تا سن رفتن کودک به مدرسه به تعویق افتد و این تاخیر در تشخیص می تواند اسیب های جبران ناپذیری را برای کودک به همراه داشته باشد.

تشخیص اوتیسم در دو مرحله  غربالگری فرایند رشد و ارزیابی جامع تشخیص اوتیسم صورت می گیرد که در مقاله دیگر به طور کامل و تخصصی در باره اش بحث می کنیم.

اختلال اوتیسم چیست؟

روش درمان اختلال اوتیسم

تا به امروز هیچ روش قطعی‌ ای برای درمان افراد مبتلا به اوتیسم پیدا نشده ‌است. کارآمدترین روش درمانی،  برای در مان اختلال اوتیسم روش توانبخشی است. برای آنکه بهترین خدمات  را به یک کودک مبتلا به اوتیسم ارائه دهیم، باید به موارد زیر  را مد نظر داشته باشیم :

کودک ما حتماً باید توسط یک متخصص روانپزشکی اطفال حرفه ای و یک متخصص مغز و اعصاب اطفال برسی  شود.

به‌طور فشرده و ترجیحاً هر روز تحت خدمات گفتاردرمانی و کاردرمانی قرار گیرد.

لازم است والدین و مربی کودک روش‌های مناسب تقویت مهارت‌های ارتباطی کودک را از طریق مطالعه کتاب‌های مرتبط یا به وسیلهٔ جلسات مشاوره‌ای که کاردرمانی کودک برگزار می‌کند، فرا بگیرند.

ارزیابی وضعیت حسی – حرکتی کودک به وسیله کارشناسان کاردرمانی صورت پذیرد و در صورت لزوم جلسات کاردرمانی ذهنی کودک به‌طور منسجم برگزار گردد.

موسیقی درمانی، راهکاری برای ارتباط با کودکان اوتیسم است.

 نقاشی و قصه گویی نیز یکی از روش‌های مؤثر تربیت کودکان اوتیسم است و پدران و مادران باید در یک‌گوشه اتاق نشسته و کتاب‌های قصه متناسب با سن کودک را با صدای بلند و دلنشین برای علاقه‌مندی آنان بخوانند.

امیدوارم خواندن  مقاله اهمیت تغذیه کودکان از تولد تا ۵ سالگی به شما کمک کرده باشد برای خواندن مقالات بیشتر می توانید به صفحه مجله سلامت مراجعه کنید

اگر از مقاله لذت بردید انرا با دوستانتان به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
مشاوره آنلاین در هر کجا

هرجا که هستید رایگان مشاوره دریافت کنید

تمامی حقوق این وب سایت برای همیار مشاور محفوظ است