شخصیت برونگرای متفکر

شخصیت برونگرای متفکر

تیپ شخصیت برونگرای متفکر یکی از ۴ نوع تیپ افراد برونگراست ما در این مقاله قصد داریم تا این تیپ شخصیتی را برسی کنیم و مشخص کنیم افراد دارای این تیپ چه مشخصه هایی دارند.

در افراد برونگرای متفکر از چهار کارکرد اصلی خودکارکرد حس و الهام و احساس سرکوب شده و کارکرد تفکر تمایز یافته است. تفکر یعنی پردازش اطلاعاتی که از محیط بیرون توسط حس دریافت می شود.

شخصیت برونگرای متفکر

مشخصه های افراد دارای شخصیت برونگرای متفکر

این افراد معمولا به شغل های تجارت و بازرگانی روی می آورند. خاطر اینکه در این شغل‌ها قوانین و ارزش گذاری ها بیرونی هستند و توسط محیط بیرون تعیین شدند و افراد برونگرا متفکر فقط کافی از آنها استفاده کنند.

قوانین حتی قوانین اخلاقی آن ها بر اساس تفکر هست و این تفکر بر اساس اطلاعاتی که از دنیای بیرون به دست آوردند قوانین و اخلاقیات این اشخاص که صرفاً از دنیای بیرون کسب شده قوانین خشک و متعصبانه هستند.

به خاطر اینکه کارکردهای دیگر این اشخاص نمودی ندارد و کارکرد تفکر هم فقط بر اساس اطلاعاتی هست که از دنیای بیرون گرفته شده و اوضاع درونی فرد به هیچ وجه فعال نمی شود.

پس قوانین و مذهب این افراد یک مذهب خشک و متعصبانه است و به اصطلاح حالت dogmatic  دارد به این معنی که در اعتقادات شان و در عمل شان روح مذهبی و طراوت مذهبی وجود ندارد.چون مذهب فرد بر اساس ترس هست مثلاً معتقد هست که اگر حجاب نداشته باشه خدا مجازاتش می کند.

اینجا فرد وقت بر اساس یکسری اطلاعاتی که از دنیای بیرون به دست آورده عمل می‌کند و فقط آنها را در نظر می‌گیرد.

و فرد دارای شخصیت برونگرای متفکر دچار یک خرافات ذهنی می شود یونگ می‌گوید که اکثر این افراد شخصیتی دارند به نام شخصیت intellectual superstition به معنی شخصیتی که درگیر خرافات ذهنی می‌شود، فرد اطلاعاتی را از دنیای بیرون بدست می آورد بدون اینکه عملکردها و کارکردهای خودش فعال بشود.

و این باعث می شود که حقیقت و باطن و معنای آن پدیده را دریافت نکند و شخصیتی متعصب داشته باشد.

گرایش به مذهب

معمولاً افراد برونگرا و متفکر به طرف مذهب گرایش پیدا می کنند و افراد مذهبی می‌شوند.

* چیزی که به زندگی و مذهب انسان روح می دهد و کمک می‌کند باطن و حقیقت یک چیز را ببیند کارکرد احساس و الهام فرد است در غیر این صورت فرد طوطی وار کاری را انجام می دهد و از خودش هیچ اراده و اختیاری ندارد  فرد برون گرای متفکر این دو کارکرد را کاملاً سرکوب کرده*.

فرد حال خودش را در نظر نگرفته و بر اساس ترس عمل می کند بدون اینکه اطلاعات را با خواسته خودش مطابقت بدهد و آنها را درونی کند.

این فرد بر اساس حرف دیگران  در مورد درست یا غلط بودن عمل میکند و نمی تواند در ارتباطش با دنیای بیرون حقیقت را ببیند در نتیجه خشک و متعصبانه برخورد می‌کند.

همچین شخصیتی فکر می‌کند این قوانین قوانینی هست که برای همه انسان‌ها مفید هست و ارزش جهانی دارد و متوجه نیست که این قوانین شخصی است و به خاطر مشکلات درون خودش هست.

نحوه عملکرد برون گرای متفکر به این صورت هست که چیزهایی که در درون خودش می بیند فقط اگر مطابق با تئوری و قوانینش باشد قبول میکند.

و محتویاتی از درونش برایش ارزشمند هست که مطابق با این تئوری باشد او در ارتباط با دیگران هم به همین صورت چیزهایی که مطابق با تئوری اش باشد قبول می کند و چیزهایی که با تئوری اش  مطابقت نداشته باشد( چه در دیگران و چه در طبیعت و محیط) انها را ناقص و مشکل دار  میبیند و نمیتواند انها را بپذیرد.

این فرد ممکن است سراغ پژوهش های انسان دوستانه هم برود و کارهایی را برای بشریت و انسانهای دیگر انجام بدهد مثلا ممکن است در زمینه بیماری کرونا خدماتی را برای مردم انجام بدهد ولی هدفش در اینجا ربطی به احساس و حالش ندارد بلکه هدفش این است که بهداشت و سلامتی را گسترش دهد و بر اساس این تفکر است که بهداشت و سلامتی خوب است این رفتارها را انجام می دهد.

و بر اساس منطقی که از محیط بیرون گرفته هست عمل می‌کند و همه وجوه خودش و دنیای بیرون را نمی تواند درک کند. ما در صورتی می توانیم همه جنبه‌های بیرون را به طور کامل و درست درک کنیم که بتوانیم تمام کارکردهای مان را فعال کنیم.

و با آنها جهان را ببینیم در غیر اینصورت نمی توانیم تمام جنبه های زندگی و دنیا را ببینیم و دست به سرکوب کردن می زنیم مثلا فردی که با دیدن یک ویژگی جزئی در فرد دیگر سایر ویژگی های ان شخص را نمیبیند… و این هم برای خودش و هم برای دیگران آسیب زننده است.

و همانطور که گفتیم اگر شما بخواهید تمام جنبه های زندگی را درک کنید باید کار کرده الهام ، حس و احساس را هم مورد توجه قرار بدهید.و افراد برون گرای متفکر دیگر آن ارتباطات و دوستی ها و صمیمیت ها و سلیقه های افراد معمول را ندارند و از ذوق هنری کمی برخوردار هستند.

 و به خاطر اینکه مذهب آنها از درون شکل نگرفته و براساس احساس و حالشان نیست یک مذهب خشک و خارجی دارند.

این فرد در ارتباط آتش وقتی بخواهد با فرد دیگری ارتباط برقرار کند و به عنوان یک انسان با او برخورد نمی کند یعنی ارزش انسانی اش را در نظر نمی گیرد و بر اساس تفکرش هست که با آن شخص ارتباط برقرار می کند و اگر آن شخص با اعتقادات شما هماهنگ باشد فرد را می پذیرد اما اگر با اعتقاداتش و قوانینش هماهنگ نباشد فرد را ناقص و غیرقابل قبول می بیند.

در مذهب این مطلب خیلی مهم است که فرد باید هر ۴ کار کرد را به کار ببرد اما سخته برونگرای متفکر فقط از کارکرد تفکر استفاده می کند و فقط آن وجهه فکری مذهب را دریافت کرده و مورد توجه قرار می دهد.

و این باعث به وجود آمدن یک سرکوبی خیلی شدید می شود که عمل جبران و در پی آن عقده را به دنبال دارد.

و عقده باعث می شود عملکرد احساس فرد به شدت بروز پیدا کند فرد بیش از اندازه حساس شود و خیلی سریع مسائل را به خودش بگیرد خیلی زود به شخص بر می خوردو فرد درگیر ناراحتی، بدخلقی، عصبانیت ، زود رنجی و سوء ظن می شو و به ‌صورت نا هوشیار پدیده‌های بیرونی به شدت برای فرد جذاب می شود.

امیدوارم خواندن  مقاله اهمیت تغذیه کودکان از تولد تا ۵ سالگی به شما کمک کرده باشد برای خواندن مقالات بیشتر می توانید به صفحه مجله سلامت مراجعه کنید

اگر از مقاله لذت بردید انرا با دوستانتان به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
مشاوره آنلاین در هر کجا

هرجا که هستید رایگان مشاوره دریافت کنید

تمامی حقوق این وب سایت برای همیار مشاور محفوظ است